125 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

    

ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ

AKKUŞLU OLMAK AYRICALIKTIR

Aktif .

 

AKKUŞLU OLMAK AYRICALIKTIR Değerli dostlarım,yazacağım yazıma bir başlık attım.Kırsal kesim insanları kendilerine yakın metropollerde hakir görülür,görsünler,heç umrumda değil.Hakir olanlar koyun olsun,hakir görenlerde keçi olsun.Sözde güya keçi sürüsü ile koyun sürüsü aynı olsada keçiler kendini daha akıllı sürüleri hep peşinden çekmeye çalışırlar...

İsterse yazımın içeriği ile bir fıkra ile yazıma devam edeyim...

Koyun sürüsünden bir koyun barikattan atlar,keçi de o barikattan atlayan koyuna pis pis gülmeye başlar.Koyunun morali bozulur keçiye döner ve ne gülüyorsun der..Keçi ise barikattan atlarken kıçın göründü...derrr..Koyun çokk kızgın hali ile keçiye dönerek,senenin kıçını üzerindeki kuyruğun hep dik duruyor, kıçını hiç kapapat mıyorsun ki,benimki bir kere görülmüş senin gigilerinin kıçı her zaman görünüyor derrrr.

Değerli dostlarım,yukarıdaki yazdığım bir anakdottur,anakdotlar halkın ortak söylemidir.

18 Kasım 2018 günü;Ünye Akkuşlular Kültür ve Dayanışma Derneği olağan üstü genel kurulunda,beni yönetim kurulu başkanı,Cevat Kayım ı başkan yardımcısı,Ali Güngör ü sayman,Necati Gümüş ü sekreter,Rafet Dalkıç ı yönetim kurulu üyeliklerine seçen üyelerimize teşekkür ediyorum.

Okurlarıma bir şeyi arz etmeden geçemiyecem, yılını hatırlamıyorum..Ünye Akkuş yolunun adı;Niksar Caddesi idi,yılını hatırlamadığım yılda Erdoğan Çamoğlu dernek başkanı bende onun başkan yardımcısı idim.Ünye Niksar caddesinin AKKUŞ caddesi olması için imza kampanyası başlattık.5000 imzayı ünye belediyesine sunduk.Ünye Belediyesi meclis kararı ile Niksar caddesi ,AKKUŞ NİKSAR caddesi olmuştur.

Değerli dostlarım,Ünyemizde 27bin akkuşlu hemşehrim yaşamaktadır.Yönetim kuruluna aday olduğumda sesiniz olacağıma dair söz verdim sizlere sözümün yönetimim adına sahibiyim,ÜNYE AKKUŞLULAR KÜLTÜR VE DAYINIŞMA DERNEĞİ adresimiz olsun sağlıcakla kalınız(BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR)Kadir GÜL

NEREDEN NEREYE

Aktif .

Dün akşam sayfamda paylaştım,köyümün muhtarı,çocukluk arkadaşım;Mustafa Pamukçu'yu kaybettim ,köyümdeki cenazeye katılacağım diyede bahsettim.Kendisine rahmetler dilerim..Mustafa kardeşimin cenazeside taktire şayan kalabalıktı..
2009 yerel belediye başkanlığı seçimleri idi, Mustafa Pamukçu;ERGÜDER EFİL'İN AKKUŞ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLMASINI Canla başla isteyen biri idi,nihayetinde30 Mart günü ,ERGÜDER EFİL CHP DEN Akkuş belediye başkanı seçildi,Ordu ilimizde,20 ilçeden tekk AKKUŞ CHP den belediye başkanı seçmişti,bende belediye meclis üyesi seçilmiştim,Akkuş Belediyesi meclisi 1.başkan vekili olmuştum.
Yıl 2010 oldu,Türkiyede referandum oylaması yapılacaktı,birilerinin hocası ,SAKSAK Fetullah, mezardakilerin bile evet demesi gereken oylamadır diye çığırtkanlık attığını hiç unutmadım ki...
Oylama, günü,rahmetli Mustafa Pamukçu da , referandumda karşıtımız olmuştu,netice olarak mahkemelikte olunmuştu.
ERGÜDER EFİL AKKUŞ BELEDİYE Başkanı olduğunda ilk hizmeti,Mustafa Pamukçu'nun ve benim mahallemden başlattı.Yaklaşık 120 hanenin su işlerini halletti..
2014 MART yerel seçimlerinde rahmetli pamukçu arabasına akp bayrağı çekerek bu günkü seçilen başkanın yanında yer almıştı..
Bu gün,yaklaşık köyümde,pamukçunun cenazesinde 1000 kişi üzerinde insan var dı,pamukçunun reizi yoktu, o kalabalık insanlar şişe suları ile abdest alıyorlardı
AKKUŞUMU VE KÖYÜMÜ, KÖYLERİNİ KERBELAYA ÇEVİREN VE BU DURUMLARA DÜŞÜREN ,ENGİN ALTAY VE ESKİ MEBUSUMUZ İDİRİS YILDIZ 'A SEVGİLER Mİ DİYEYİM...

www.yesilakkus.com Köşe Yazarı Kadir Gül

NSANLARDA VE BİTKİLERDEKİ DOĞALLIK İNSANLIKLARIMIZA YAKIŞIYORDU

Aktif .


Emekli öğretmenim ama 50 yıl ki geçmişini iyi hatırlayan biriyim.Orta halli çiftçilik yapan ve bir kamu kurumunda(Akkuş kereste fabrikasında,işçilik yapan bir emekçinin)çocuğuyum..
Aile çevrem,az da olsa;mısır,buğday,arpa,yulaf gibi tahıllar üreten bir aile idi.Hasat sonu,unluk,gelececek bahara tohumluk anbara ayrı ayrı konurdu.Birde kıtlık olabir düşüncesi ile o erzakında ayrılıp saklandığı yılları biliyorum..O zamanlarda Ziraat Bankasının yıllık olarak üreticilere kredi verdiğinigini şöyle hatırlıyorum,banka değiştirmeye geldik diyen uzak köylülerin bizde misafir kalırken konuşmalarından anımsıyorum..
Ziraat Bankasının şimdi o köylülerle üreticilerle hiç işi yok.Ekeceğiniz tohum ithal değilse,ithal tohum almıyorsan,yani dölü olmayan tohum alırsan yanında..Eskiden bitki üretirdik tohumunu bırakırdık,onu da yasakladılar...
1972 lerden beri ÜNYE de yaşıyorum.Ünye de ve civarında 20 yıldır selin ve diğer afetlerin çevreye zarar verdiğini görmedim. Son süreçlerde dere yataklarının değiştirilmesi,yokk imar afı dere kenarlarına yapılaşmalar gibi esneklikler ÜNYE ve çevresinin doğasını bozmuştur.Bu günkü sel felaketinde sıkıntılar çeken halkımıza geçmiş olsun dileklerimi sunarken,BÜYÜK OZAN YAŞAR KEMAL'in bir beyitini sizinle paylaşmak istiyorum.
(GÜZEL İNSANLAR BEYAZ ATLARINA BİNİP GİTTİLER,DEMİRİN TUNCUNA,İNSANLARIN PİÇİNE KALDIK)der...saygılar

www.yesilakkus.com Köşe Yazarı Kadir Gül

YİTİRMEDİK O GÜZİDE BASIN MENSUPLARINI Kİ?

Aktif .

10 Ocak günü çalışan Gazetecilerin günü ne; güzel,gazeteciliğin zor olduğunu iyi bilirim,hele bu günkü günümüz Türkiyesinde ,gazeteci olmak dahada zor..Güçlü hükümetlerin aleyhinde ;birde haber yapmış iseniz,soluğu zindanlarda alıyorsunuz..
Liseli yıllarımızda matematik dersinde, Önermeler,,diye konu vardı.Anlamı;doğru veya yanlış hüküm bildiren ifadelere önerme denir.. diye tanımı vardı..Basın bu gün gerçekten zor durumda.Yanan kömürün üzerini kül ile örtmeye çalışıyorlar,havasız kül altındaki kömür halen sönmeyip yanıyor bunu göremiyorlar..
Dünya insanlarına seslenişte bulunan bir lider der ki;''Bir çiçek açsın,bin fikir yürüsün'' derrr..Fikir konşulmasından niye ki rahatsız oluyoruz ki.
Güzelim Türkiyemizin bu günlere geleceğini;Gençliğe Hitabesinde 
,ATATÜRK'te belirtmişti.
Fikirleri uğrunda;,Çetin Emeç,Abdi İpekçi, Bedrettin Cömert,Bahriye Üçok,Muammer Aksoy,Uğur MUMCU,Ahmet Taner Kışlalı,Metin Göktepe ve isimlerini şu an anımsayamadığım katledilen basın emekçilerini saygı ile anar ken yitirdiğimiz İlhan Selçuk gibi kalem ustalarını saygı ile anarken,günümüz Türkiyesinde zor şartlar altında ,halkımızın eli ayağı olan,GAZETECİLERİN gününü kutlar başarılar dilerim....

www.yesilakkus.com Köşe Yazarı Kadir Gül

YAZI TURA MURA OLMAK ÇOK MU ÖNEMLİ...

Aktif .

Öğretmenim işin özünde,yazılarıma fıkralarla başlardım.Bu yazımda fıkra yok.İnsanlık tarihinde çokkk devirler gelip geçti.Taş devri,demir devri,tunç devri,bakır devri,,,bizlerde insan gibi yaşayanlar hasbel kader puşt devrinde yaşayanlar sınıfında oluyoruz sanırım..
Paragrafımda; tarihi devirlerden bahsettim.Birde tarihi çağlar var;ilk çağ,ortağ çağ,yakınçağ gibi bu çağların başlangıç ve bitiş tarihleri ilede ilgili önemli vakalar var..
İnsanlık tarihi,zaman ilerledikçe,birbirini tanımaz,çıkarçı bir topluma doğru gidiyor..
Sene 2004 lü yıllardı,Ünye Merkez Ortaokulunda öğretmendim.Devlet öğretmenlere iyi mi bakıyordu bilemiyorum ikinci iş olarak elektrik işleri yapıyordum.Okullarımızın açılmasına bir iki gün kalmıştı,Ünye açık pazar mevkiinde gezinirken bir ses duydum(Allah parayı icat edenin gözünü kör etsin) diye...O söylemi duyar duymaz,söz konusu kişi bayan,kız çoçuğuna giysi alacak 5 lira parası yetişmediği için esnaf vermiyor,müdahale ettim,alacağı elbisenin bedelini ödemek istedim,dürüst kadın kabul etmez,nihayetinde ikna olur,gerekli elbiseyi yanında bulunan öğrencimize alırım..
Eskiden fasulye,bal v.s gibi şeyleri insanlarımız satmıyordu,iyilikve yardım olsun diye birbirlerine veriyordu..
Para olayı,Lidyalılar zamanında başlamış,Orhan Bey zamanında da para işi altın sikkeye dönüşmüş.Para işleri de insanlık alemini satın almaya başlayınca(,demirin tuncuna,insanların piçine kaldık) diyenlerde olmuştur..
Günümüzde kullanılan;Türk Lirası üzerindeki Atatürk resmi birilerini rahatsız ediyor,sen zaten onun ilke ve inkilaplarını elinden geldiğince bitirdin ki zaten..Piyasaya Atatürksüz parada sürmeye başladınız.Niye böyle yapıyorsunuz dediklerinde;İsmet Paşada paralara resmini koydurdu gibi savunmalar,hoş değil,İsmet Paşa dönemini yaşamamış olabilirsiniz,yaşadığı dönemleri okumalısınız,neredeeee..
Sene 1941 yılları,Türkiyemizde ;İsmet Paşa Başbakan,para basılacak,Türkiyenin parası İngilterede basılacaktır.Yirmi milyon TLingilterede basılır,gemi ile Türkiye ye gönderilir,Gemi yakıt için Yunanistan Pire limanına yaklaşır.Gemi ,ALMAN UÇAKLARI İLE bombalanır,İngilterede basılan baralar su yüzünde yüzer,YUNANLAR TÜRK PARALARINI KULLANMAYA BAŞLAR...
İsmet paşa,meclisten karar çıkarır,o Atatürk resimli paraların tevadülden kalktığını anlatır,Kendi resmi ile yeniden para bastırır,ancak bu süre bir yıllığına olur. Bir yıl sonra paralar yine
ATATÜRK AMBLEMLERİ İLE ÇIKAR..
Okuryazara ve okur yazar olmayan Devlet yöneticilerine SAYGILAR...İsmet Paşayıda ölüm yıl dönümünde saygı ile anıyorum