154 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

    

ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ

AKKUŞUN COĞRAFYASI

Aktif .

Akkuş İlçesi, Orta Karadeniz'in iç kısımlarında Canik Dağlarının tam orta kısımına, Argan Tepesinin etegine,zamanın sözü gecen agalarının yazlık belegi adını verdikleri mevkiye kurulmuş olup, Doğusunda: Kumru, Batısında: Erbaa ve Niksar, Kuzeyinde: Terme, Salıpazarı, Ünye, Çaybaşı ve İkizce bulunur. Denizden yüksekliği 1340 mt. dir.Arazi engebeli bir yapıya sahiptir. 

İlçenin yüksek tepelerle çevrilidir. Bu tepeler orman ve çayırlarla kaplıdır.Başlıca tepeleri ,Bakacak Tepesi, Elicek Tepesi, Tuzla Tepesi, Argan Tepesi, Asarkaya Tepesi, Körük Tepesi, Karaağaç Tepesi, Küçük Gökçebel Tepesi, Taz Tepesi, Keltepesi, EyiSu Tepesi, İtkeseri Tepesi, Hidirellez Tepeleridir. 

YAYLALARI 

Argan Yaylası, Kızlar Yaylası, Boğmalık Yaylası, Taz Yaylası, Çilekli Yaylası, Göçebel Yaylası, Çekiç Obası Yaylası, İtkeseri Yaylası, Çiftte Köprüler Yaylası, Mantarlık Yaylası, Gül Bahçe Yaylası, Ketenlik Yaylası, İsmail Düzü Yaylası. 

AKARSULARI 

İlçemizin en büyük akarsu kaynağı Tifi çayıdır.Tifi çayı bu çevreden çıkan Çingülü deresi,kemah deresi damuz köyü ırmak catında birleşerek kelkit cayına paralel bir şekilde akar ve niksarda Yeşil ırmakla birleşir. 

Akkuş'un çay ve Derelerinde Sazan ve Alabalık yetişir.Son yıllarda yapılan yanlış avlanmadan dolayı balık sayısı hızla azalmıştır. 

İKLİMİ

 İlçemizde kara iklimi daha ağır basmaktadır. Genellikle her mevsimde yağış kaydedilir. İlçemiz rakım olarak (1340 mt.) yüksekliğe sahip olduğundan senenin yaklaşık üç dört ayı kar yağışlı geçer. Kışlar önceden cok sert geciyordu artık iklim degişiminden etkilenme oldugu icin yumuşak geçiyor. 

BİTKİ ÖRTÜSÜ 

İlçe topraklarında çoğunluğunu orman bitkileri kaplamaktadır. (Kayın, Çam, Meşe(pelit),ve Gürgen gibi ağaçlar yetişmektedir.

 

Ahmet Celik tarafindan Arastirilan ve yazilan,KUCUKLER KITAPEVI tarafindan yayinlanan, Her yonuyle AKKUS adli kitaptan yayin evinin musadesi dahilinde yayinlanmistir. 

www.yesilakkus.com 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile