98 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

    

ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ

Bağ-Kur’lular İçin Erken Emeklilik Kapısı Açılıyor

Aktif .

1999 sonrası sigortalı olanlar için erken emeklilik hakkı masada. Yapılan düzenleme ile yaklaşık 1 milyon kişi, 9 bin gün yerine 7 bin 200 prim günü ile emekli olabilecek. Bu düzenleme özellikle bakkal, kasap, berber, kuaför gibi küçük esnafları kapsıyor. Planlanan değişiklikle, 10 veya daha az personel çalıştıran esnafların prim gün şartı 9 binden 7 bin 200’e düşürülecek. Ancak yasal düzenleme sırasında kapsamın genişletilmesi durumunda tüm Bağ-Kur’lular bu avantajdan yararlanabilecek.

Yeni reform, erken emeklilik umuduyla çalışanlara nefes aldıracak. Örneğin, 9 Eylül 1999 – 30 Nisan 2008 arası işe başlayan kadınlar için 58, erkekler için 60 yaş gerekecek. Daha sonrasında işe başlayanlar ise 65 yaşına kadar çalışmak zorunda kalacak.

Bu düzenleme, emeklilik sürecindeki belirsizlikleri azaltarak çalışanlara daha net bir yol haritası sunacak. Başka bir deyişle, 8 Eylül 1999’dan sonra sigortalı olan Bağ-Kur’lular da bu düzenlemeden yararlanarak, prim gün şartının 7 bin 200’e indirilmesiyle erken emeklilik imkanı bulacaklar.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile